Parzydełkowce

Parzydełkowce

Parzydełkowce (Cnidaria, od gr. knide – pokrzywa)

Zwierzęta drapieżne, żyjące w wodzie, osiadłe lub pływające, przeważająca część zazwyczaj znajduje się w morzach. Niektóre gatunki są rodzajami pasożytów zwierząt znajdujących się również w morzach. Mogą pojawiać się samotnie lub żyć w koloniach.

Parzydełkowce budowa

Dwuwarstwowe (co oznacza, że są zbudowane z dwóch warstw tkanki, przedzielonych mezogleą) o promienistej budowie ciała, prymitywne. Posiadają jamę gastralną. Dorosłe osobniki przybierają postać polipów lub meduzy. Polipy są osobnikami osiadłymi, a meduzy wolno żyjącymi. Kiedyś były zaliczane do świata roślin. Posiadają komórki parzydełkowe, które są ich cechą charakterystyczną, a służą do obrony i polowania na pożywienie. Ponadto posiadają prosty układ mięśniowy, pokarmowy, rozrodczy, zmysłów, nerwowy. Rozmiar parzydełkowców uzależniony od gatunku i może wynosić od kilku milimetrów nawet do 2 metrów szerokości lub wysokości.
Wyglądem przypominają piękne kwiaty, niektóre z nich kostniejąc tworzą barwne rafy koralowe.

Parzydełkowce rozmnażanie

Rozmnażają się zarówno płciowo jak i bezpłciowo, dzięki czemu u niektórych osobników następuje tak zwana przemiana pokoleń.
Ich cechą jest to, że są długowieczne.

Należy uważać, gdyż mogą wydzielać niebezpieczny jad.

Wyróżnia się gromady: krążkopławy, stułbiopławy, koralowce. Ogólnie gatunków na świecie jest ponad 9000. Nie posiadają jako takiego znaczenia gospodarczego. Uwielbiają czyste, natlenione wody morskie. Bardzo nieliczne żyją w wodach słodkich.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *